Tiffán’s Immortal Cuvée 2011

Villány apró déli zug. Tüzes vörösek, ropogós rozék, tartalmas fehérek hazája. Ha tehetném, néha eltünnék ott pár hétre, hogy ismét fölfedezzem, beleharapjak, bemerüljek, több legyek borai, emberei, dombjai által. Helyette vannak a palackba zárt szellemek, amik fölidézni segítenek búbájos zamatait.

Fűzfa lombja alatt megbújó szerelmes párocska

Ez a házasítás maga a romantika. Karcsú, akár egy tinédzser lány, de már annyira férfias, mint egy érettségiző fiatalember. Elképzelem, ahogy a borok (kékfrankos 28%,  Pinot noir 19%, Merlot 19%, Cab.franc & sauvignon 15 %, Kékoportó 11%, Syrah 8%) egymásba gabalyodnak, mint a titokban egymást becézgető, szeretgető, a szerelem lángjával mit kezdeni még nem tudó ifjú pár. Ott szeretgetik egymást, ahol érik, összeolvadnak, elegyednek, majd megnyugszanak… Aztán a palackból egy jó nagy szellőztetés után erőre kapva kipattanva tüzet csiholjanak a szájpadláson, a garatban…

Akár a szirtaki

Egy másik kép, ami erről az Immortalról eszembe ötlik, az a görögök emblematikus tánca: nem létező karjukat egymás vállára téve  kapaszkodnak össze az eltérő borok, hisz mind vörös és életrevaló. Fölveszik a ritmust, az ütemet, megérik a közös akarat, lendületben jönnek és kiteljesednek. Még buzuki sem kell, hogy kiadják magukból, ami bennük van. Ez a bor nem testes, de van benne akarat, amivel, amitől lázba hoz, fölhevít már az első pohár után. Hétköznap ennél több, jobb talán nem is kell, mert erre marad idő és erő a kenyérkereső rohanás után. A valakinek mégis kell, az igyon egy combos cabernet franc-t. Meg egy pálinkát.

Palackja 1700-2000 forint körül beszerezhető.

“Tiffán’s Immortal Cuvée 2011” bejegyzéshez 2 hozzászólás

  1. Úgy látom, az itthon pillanatnyilag uralkodó – akademikus-botanikus-elidegenítő – borleírási nyelvezettel szemben 1 új irányzat, a poetikus-testközeli borkritika alapjait igyekszel lefektetni. 🙂
    Tetszik nagyon, én is beszállnék, de ilyeneket nem bírok kigondolni.
    Ha meg annyira alacsonyan repülnék, hogy „testes, mint én”, az keveset tenne hozzá az új nyelvhez.
    Egyébként a klasszifikációs rendszer változásai elképesztő nyelvi leleményeket csaltak ki a borászokból is – ez a küvé gondolom, Jammertal volt valaha.

    Válasz
  2. Köszönöm a dícsérő szavakat. Majd próbálok gyakorlatozni, hátha a sok-sok irodalmias kifejezés téged is megihlet, Mester. 🙂

    Válasz

Szólj hozzá!