Muszáj megosztanom az örömömet veletek. Mintegy 4 esztendőnyi kitartó várakozás után saját példánnyal fogok rendelkezni a Krisztus utolsó megkísértése című regényből, ami eddigi életem egyik legmélyebb könyvélménye. 2003-ban sikerült elolvasnom, kölcsönben volt nálam és a gazdája majdnem megcsókolta a lábam, amikor visszavittem neki, mert előtte már hónapokig nem találkoztunk és nagy kínok közepette lemondott róla.
Azt most tudtam meg, hogy 1951-ben alkotta meg a jó Nikosz ezt a művét, és kortalansága, kifinomultsága ennek fényében még erőteljesebb. Az általam ismert legemberibb Isten-képet meri megrajzolni. A könyv alapján készült filmet nem volt még szerencsém látni, de a katolikus egyház filmhez kapcsolódó reakciója alapján gyanítom, hogy hűen ábrázolja a regényben leírtakat. Egy perc alatt jönek elő a szavak, a gondolatok, a szófordulatok a könyvből… Nem is hiszem igazán.
Ugyanakkor meg kell fogalmaznom, hogy egészen elképesztő az is, hogy 2001 óta nem adtak ki Magyarországon belőle újabb szériát, így nem is annyira durva, hogy 4 év után került teljesítésre a bookline.hu-s előjegyzésem. (Ami csakis az internet segítségével valósulhatott meg.) Hasonló helyzettel szembesültem kb egy éve Hemingway kötetekkel kapcsolatban – bemenés 4 emeletes Alexandra könyváruházba és bazdmeg egy darab Hemingway nem volt. Semmi. Kb 2 évre visszamenőlegesen. Még kötelező olvasmánynak kiadva sem… Aztán egyszer persze lett. Idén karácsonykor ugyanez Dumas könyvekkel (Három testőr, Mylady bosszúja estébé) – végig a város minden valamirevaló könyvesboltján + internet és semmi… Volt olyan eladó, aki visszakérdezett, hogy betűzzem a nevet… Hellótessék… Bezzeg Coelho-t meg Müller Pétert azt kapsz minden formában és méretben, akár zsebkendőre, meg papírtörlőre nyomva is.
De a lényeg, hogy van saját „utolsó megkísértése”-m. Megkönnyebbülés és végtelen öröm. Örüljetek velem és írjátok le, ha volt olyan könyv, amit így és/vagy ennyi ideig kutattatok és végül találtatok. (+M1K1 írd le lécci, hogy Londonban hol van az az indiai kajálda, ki szeretném próbálni… :))
Kb így reagáltam (örö & bódottá), amikor pár éve megláttam Lin Yutang nevét a boltokban. Több mint 50 évet csücsült méltatlanúl „parkolóban”. Édesanyámnak köszönhetően nekem elég sok könyve megvan, de örülök, hogy így mások is megismerhetik ezt a csodálatos írót.
Hosszú évek óta keresem Menelaos(z) Ludemis(z) görög írő egyik könyvét, ami sajnos örökre kölcsonben maradt. Románul olvastam, nem tudom, hogy volt-e magyar fordítása. Nem adom fel, továbbra is sasolom a magyar és román linkeket.
aribari, el sem hiszem, hogy van ember aki még olvass mondjuk az egy múló pillanatot!!! éljen!!! a legnagyobb kedvencem!:))
de ha már itt tartunk a gyerekkönyvekből is iszonyú hiány van… semmi régi jó nem jelenik meg. (pl. coffi, pocak, paprika:)
Nekem inkabb az a gondom, h idorol-idore elfelejtem, mit is akartam mindenaron elolvasni, es mindig racsodalkozok, amikor szoba kerul, h je, ezt se olvastam meg mindig! Tegnap epp Dawkins God Delusion-ja jutott ujra eszembe…
(Getz, milyen etterem??)
Írtad, Bácsi, valamelyik posztra, hogy Londonban a valami és a valami sarkán van valami india kajálda,ami jó. 🙂 Ez érdekelne… Köszi
Huh! Melyik poszt volt az? Azt tudom, h Szpurra irtam a Serangoon Rd-ra, de London nem remlik…
Magyar ettermet tudok Londonban. 😉
http://londonstories.freeblog.hu/archives/2008/02/17/Hazai_izek/
Bazz, azt hittem ez Londonban van, de most esik le, hogy Spore-ban van az utca és a hely is. :?:)
Londonban (főleg Soho) igen nehéz feladat lesz apacs éttermet találni 🙂
én csak gratulálni tudok, hiszen már tíz éve próbálom megszerezni. szar dolog egy ilyen bigott kultúrájú országba születni, ahol még olvasni sem szabad akármit. már az is megfordult a fejemben, hogy ellopom a könyvtárból, de aztán elvetettem a gondolatot. inkább várok tovább.
tíz éve nem változott a véleményem. a regényből készült Scorsese-film szerintem a legjobb adaptáció, amit valaha készítettek.
jó lenne most már egy kicsit odapörkölni a katolikus egyháznak. nem a középkorban élünk, bár kétségtelenül most is „sötét” van.